SYMBOLE ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY W POZNAŃSKIEJ CERKWI
W sobotę, 26 kwietnia, Krzyż wraz z Ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani – symbole światowych dni młodzieży, przybyły do Parafii greckokatolickiej Opieki Przenajświętszej Bogurodzicy w Poznaniu. W okół Krzyża i Ikony na modlitewnym czuwaniu zebrali się przedstawiciele młodzieży, wraz ze swoimi duszpasterzami - z Wrocławia, Białego Boru, Człuchowa, Zamienic, Szprotawy i Poznania. Uroczystościom przewodniczył dziekan zielonogórski ks. Andriy Bunzylo.
Dla wszystkich były to niezapomiane, duchowo przeżyte chwile, tym bardziej, że po raz pierwszy Krzyż i Ikona gościły w cerkwi greckokatolickiej.
ZNAKI ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY
KRZYŻ ŚDM
W roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia, który Kościół katolicki obchodził w okresie od Wielkiego Tygodnia 1983 r. do Wielkiego Tygodnia 1984 r., w Bazylice św. Piotra, w pobliżu głównego ołtarza umieszczono prosty, drewniany krzyż o wysokości 3,8 metra. Na zakończenie Roku Jubileuszowego, po zamknięciu Drzwi Świętych, towarzyszący obchodom krzyż – symbol bezgranicznej miłości Chrystusa – Papież Jan Paweł II przekazał młodym. W imieniu całej młodzieży podarunek przyjęli członkowie Międzynarodowego Centrum Młodzieży San Lorenzo w Rzymie. Z tej okazji Papież wypowiedział następujące słowa: ”Droga młodzieży, na zakończenie Roku Świętego powierzam wam znak tego Roku Jubileuszowego: Krzyż Chrystusa! Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”. (Jan Paweł II, Rzym, 22 kwietnia 1984 r.)
Odtąd, na życzenie Ojca Świętego, krzyż ŚDM pielgrzymuje po całym świecie. Wędrował po Europie, dotarł do obu Ameryk, Azji, Afryki i Australii, był obecny podczas każdych międzynarodowych obchodów Światowych Dni Młodzieży. W 1994 r. powstała nowa tradycja związana z peregrynacją krzyża: od tej pory podróżuje on przez cały rok po diecezjach kraju organizującego kolejny międzynarodowy Światowy Dzień Młodzieży. Pielgrzymka ta stanowi formę duchowego przygotowania danego kraju do przyjęcia Papieża i młodzieży z całego świata.
IKONA MATKI BOŻEJ SALUS POPULI ROMANI
W 2003 roku papież Jan Paweł II podarował młodzieży drugi symbol wiary, aby niosła go po świecie razem z Krzyżem ŚDM: Ikonę Matki Bożej Salus Populi Romani. Jest to współczesna kopia prastarego, świętego obrazu znajdującego się w pierwszej i największej na Zachodzie bazylice poświęconej Maryi Matce Bożej – Bazylice Matki Bożej Większej (Śnieżnej). „Dzisiaj powierzam wam ikonę Maryi. Od teraz będzie razem z Krzyżem towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Kontemplujcie waszą Matkę! Ikona będzie znakiem matczynej obecności Maryi bliskiej młodym, którzy jak apostoł Jan zostali wezwani, aby przyjąć ją do swojego życia.” (Rzym, XVIII Światowy Dzień Młodzieży, 2003 r.)